Staff Directory

Natalia Alexander

Natalia Alexander

Residential Sports Assistant, Assistant Housemistress, Guinevere House
Harry Allen

Harry Allen

Apprentice Digital Marketer
Jane Armstrong

Jane Armstrong

Receptionist, Senior School
David Baines

David Baines

Bus Driver
Linda Baines

Linda Baines

Science Technician
Victoria Barker

Victoria Barker

Bellan House Secretary and PA to the Head of Bellan
Morgan Barr

Morgan Barr

Forest School Teacher
Josie Bayley

Josie Bayley

Geography Teacher
Claire Belk

Claire Belk

Head of Bellan House Preparatory School
Soraya Bellis

Soraya Bellis

School Counsellor
Kerry Bennett

Kerry Bennett

Headmaster's PA
Paul Bentley

Paul Bentley

Economics Teacher, Business Teacher
Christopher Bexhell

Christopher Bexhell

Maintenance
Michael Birchwood

Michael Birchwood

Computing Teacher
Patrick Birks

Patrick Birks

Maintenance
Clive Blaber

Clive Blaber

Design Technician
Clare Blain

Clare Blain

Head of English Faculty, English Teacher
Chris Botley

Chris Botley

SSI
Alison Bound

Alison Bound

Higher Level Teaching Assistant
Philip Bowd

Philip Bowd

Bursar and Clerk to the Governors
Rachel Bowd

Rachel Bowd

Learning Support Teacher
Dominic Bradburne

Dominic Bradburne

Director of Sport, PE Teacher
Victoria Bradley-Barnard

Victoria Bradley-Barnard

Head of Learning Support, Learning Support Teacher
Andy Bright

Andy Bright

Estates Operative
Laura Buffrey

Laura Buffrey

Learning Support Assistant
Julie Butler

Julie Butler

Housekeeper
Kathy Campbell

Kathy Campbell

Registrar
Neil Campbell

Neil Campbell

Gardener
Brian Carsley

Brian Carsley

Bus Driver
Rachel Clayton-Wright

Rachel Clayton-Wright

Year 6 Teacher
Cara Coventry

Cara Coventry

Head of Biology, Biology Teacher
Emma Cox

Emma Cox

Wraparound
Andrew Cranston

Andrew Cranston

Chaplain, Head of Religious Studies
Gemma Curran

Gemma Curran

HR Officer
Andy Davies

Andy Davies

Maintenance
Ian Davies

Ian Davies

House Spouse
Sue Davies

Sue Davies

Housemistress, Holbache House, Teaching Assistant
Nicholas Derbridge

Nicholas Derbridge

Head of Upper School, Science Teacher
Zoe Derbridge

Zoe Derbridge

Mathematics Teacher
Kerry Dibble

Kerry Dibble

Housekeeper
Beth Drew

Beth Drew

Receptionist, Bellan House
Nicola Dyke

Nicola Dyke

English Teacher
John Edwards

John Edwards

Bellan General Assistant
Susan Edwards

Susan Edwards

Year 2 Teacher
Andrew Ellis

Andrew Ellis

Mathematics Teacher
Emma Evans

Emma Evans

House Spouse
Victoria Evans

Victoria Evans

Marketing Manager, Alumni Relations Manager
Susan Fensome

Susan Fensome

Art Teacher
Dougie Graham

Dougie Graham

Music Assistant
Deb Grice

Deb Grice

Administration and Data Lead
Joanne Griffiths

Joanne Griffiths

Housekeeper
Matthew Griffiths

Matthew Griffiths

Maintenance
Colleen Hadfield

Colleen Hadfield

Mathematics Teacher
Jonathan Hall

Jonathan Hall

Head of Lower School, English Teacher
Sue Hall

Sue Hall

Head of Learning Support Bellan House
Stephen Harris

Stephen Harris

Bus Driver
Ella Harrison

Ella Harrison

PE Teacher, Assistant Housemistress, Guinevere Hous
Tom Heard

Tom Heard

Year 4 Teacher
Ian Hibbert

Ian Hibbert

Head of Mathematics and Computing Faculty, Mathematics Teacher
Sarah Hicklin

Sarah Hicklin

Director of Admissions
Noi Higgins

Noi Higgins

Housekeeper
Robert Howell

Robert Howell

Learning Support Assistant
Lynn Hughes

Lynn Hughes

Food Teacher
Andy Jones

Andy Jones

Maintenance
David Jones

David Jones

Estates Manager
Howard Jones

Howard Jones

Finance Assistant and Facilities Supervisor
Laura Jones

Laura Jones

Senior Finance Assistant and Examinations Officer
Josephine Kendall

Josephine Kendall

Housekeeper
Cameron Kirkpatrick

Cameron Kirkpatrick

Assistant Housemaster, Holbache House, Teaching Assistant
Alison Kyle

Alison Kyle

Learning Support Assistant
Cayley Lay

Cayley Lay

Learning Support Teacher
Alice Leach

Alice Leach

Year 3 Teacher
Jonny Longfellow

Jonny Longfellow

Mathematics Teacher
Kay Lowry

Kay Lowry

Biology Teacher
Debi Lumley-Edwards

Debi Lumley-Edwards

School Shop Manager
Natalie Martin

Natalie Martin

Matron, School House
Elizabeth McGuire

Elizabeth McGuire

Housemistress, Guinevere House
Karl McGuire

Karl McGuire

House Spouse
Sara McInnes

Sara McInnes

Learning Support Assistant
John McIntyre

John McIntyre

Head of Physics, Physics Teacher
Ken McLean-Inglis

Ken McLean-Inglis

Bus Driver
Jacqueline Meyer

Jacqueline Meyer

French Teacher, Latin Teacher
Kathryn Mills

Kathryn Mills

Food and Nutrition Technician
Orenda Milner

Orenda Milner

Housekeeper
Alun Morris

Alun Morris

PE Teacher
Bill Morris

Bill Morris

Porter
Jack Morris

Jack Morris

Residential Sports Assistant, Assistant Housemaster, School House
Ken Morris

Ken Morris

Bus Driver
Sandra Morris

Sandra Morris

Housekeeper
Sian Munford

Sian Munford

Head of History, History Teacher
Sue Nancini

Sue Nancini

Deputy Head (Pastoral), Head of Boarding, English Teacher
Jane Noad

Jane Noad

Headmaster's Wife, Humanities Teacher
Julian Noad

Julian Noad

Headmaster
Percy Noad

Percy Noad

School Dog
Jess Owen

Jess Owen

Teaching Assistant, OsClub Co-Ordinator
Kerry Pearson

Kerry Pearson

Housekeeper
Roger Peate

Roger Peate

Bus Driver
Maia Petrova

Maia Petrova

Housekeeper
Neil Pottinger

Neil Pottinger

Head of Art and Technology Faculty, Product Design Teacher
Rory Price

Rory Price

Head of Humanities Faculty, Geography Teacher
Emma Renwick

Emma Renwick

Head of Chemistry, Chemistry Teacher
Alice Reynolds

Alice Reynolds

Year 2 Teacher
Melanie Richards

Melanie Richards

Teaching Assistant
Kim Rippon

Kim Rippon

School Nurse
Heather Roberts

Heather Roberts

Housekeeper
Kate Roberts

Kate Roberts

Languages Teacher
Jacqueline Roger

Jacqueline Roger

Housekeeper
Paul Rowe

Paul Rowe

Bus Driver
Fred Rowson

Fred Rowson

Maintenance
Oliver Saunders

Oliver Saunders

Mathematics Teacher
Alison Sefton

Alison Sefton

Deputy Head (Academic), Science Teacher
Nicola Selby

Nicola Selby

EAL Teacher
Suzanne Shooman

Suzanne Shooman

Head of Languages Faculty, Spanish Teacher
Kalista Skelton

Kalista Skelton

Year 1 Teacher
Adam Smith

Adam Smith

Head of EAL Faculty, EAL Teacher
Colin Smith

Colin Smith

Bus Driver
Di Smith

Di Smith

Teaching Assistant
Julie Smith

Julie Smith

Housekeeper
Paul Smith

Paul Smith

IT Manager
John Squire

John Squire

English Teacher, History Teacher
Linda Stephens

Linda Stephens

Head of Business Faculty, Business Teacher
Brian Stocker

Brian Stocker

Bus Driver
Jo Stuckey

Jo Stuckey

Reception Teacher
Sofie Suckley

Sofie Suckley

Assistant Director of Sport, Head of Spooner House
William Taylor

William Taylor

Housemaster, School House, English Teacher
Helen Terretta

Helen Terretta

Year 3 Teacher
Elizabeth Thomas

Elizabeth Thomas

Housekeeper
Claire Thompson

Claire Thompson

Head of Performing Arts Faculty, Drama Teacher
Joshua Tsang

Joshua Tsang

PE Teacher, Assistant Housemaster, School House
Sam Tulloch

Sam Tulloch

Matron, Holbache House
Amanda Wadey

Amanda Wadey

Housekeeper
Janny Walmsley

Janny Walmsley

Housekeeper
Apon Watkin

Apon Watkin

Housekeeper
Dan Watkin

Dan Watkin

IT Technician
Rebecca Watkinson

Rebecca Watkinson

Finance Manager
Kerry Wilkins

Kerry Wilkins

Head of Sixth Form, Psychology Teacher
Laura Williams

Laura Williams

Year 5 Teacher
Michael Williams

Michael Williams

Housekeeper
Rhys Williams

Rhys Williams

PE Teacher
Rhys Williams

Rhys Williams

Year 6 Teacher
Paul Woodward

Paul Woodward

Head of Science Faculty
Bonnie Younger

Bonnie Younger

Learning Support Assistant